Aurora will be making its first-ever trip to

From staff and wire reports Published:

Aurora will be making its first-ever trip to the state playoffs Friday night when the Greenmen (10-0) battle Sandusky Perkins (8-2) at 7:30 p.m. at Elyria Ely Stadium.

The Greenmen, who finished first in Division IV, Region 13, posted their perfect season after consecutive 2-8 campaigns in 1996 and '97.

The Ohio High School Athletic Association released regional semifinal pairings and the final computer ratings Sunday.

Sixteen teams from each of the six divisions qualified for the tournament with selections based on the final computer ratings. To qualify, schools had to finish in the top four of their region.

The Walsh Jesuit Warriors (10-0) will begin their trek toward a Division III state championship Saturday night at Cuyahoga Falls' Clifford Stadium against Copley (7-3).

Crestwood, which will compete in the Portage County League championship game Thursday, missed the state playoffs after finishing sixth in the final Division III, Region 9 rankings.

Kent State's Dix Stadium will once again play host to playoff games this fall.

On Friday night, Kent State will host a Division II contest between Chardon (10-0) and Dover (9-1) at 7:30 p.m.

Five of the six champions from last year's state tournament are back in this year's playoffs.

Defiance, last year's Division II winner, is the only one of the six champions to not make the playoffs.

Division IV champion Germantown Valley View (10-0) will play Ironton (6-2) and Division VI champion Delphos St. John (10-0) will play Dola Hardin Northern (9-1) Friday night.

Division I champion Canton McKinley (8-1) plays Massillon Jackson (8-2), Division III winner Columbus DeSales (9-1) plays Bellefontaine (7-3) and Division V champion Liberty Center (9-0) plays Bluffton (9-1) in games that will be played Saturday night.

Germantown Valley View, Liberty Center and Delphos St. John's figure to be contenders for this year's championship as well. All were ranked No. 1 in last week's Associated Press poll.

Upper Arlington (10-0), the top-ranked team in Division I, will play another undefeated team, Gahanna Lincoln (10-0), Saturday night.

Regional finals will be Nov. 20-21 and the state semifinals are

scheduled for Nov. 27-28. The finals will be Dec. 4-5.

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.