Rootstown wrestling team wins first sectional title since 1988

Record-Courier staff report Published:

RECORD-COURIER STAFF REPORT

WRESTLING

ROOTSTOWN DIVISION III SECTIONAL

The host Rovers captured their first sectional team title since 1988 in outdistancing the field at the Rootstown Division III Sectional tournament completed on Saturday.

Rootstown rolled up 212.5 points to easily finishing ahead of runner-up Manchester, which finished with 149 points.

The Rovers also led all teams with 10 district qualifiers, including a pair of champions and three second-place finishers.

It turned out to be a pretty good tournament for two other PTC teams, as Waterloo finished fifth with 112.5 and Mogadore was sixth with 103.5 im the 16-team field.

The Vikings led the field with three champions and four district qualifiers altogether, while the Wildcats had two champions and four total qualifiers.

Garfield finished in 10th place with 74 points and had one champion and one other qualifier.

Leading the Rovers were 170-pound champion Travis Linton, who downed Matt Hardenbrook of Crestview with a 19-3 technical fall and Jake Moore, who won the 220 title with an 11-5 decision over David Jamieson of Brookfield.

Finishing second for Rootstown were Tony Paolucci (113); Tyler Hilliard (132) and Kyle Slaughter (182).

Seth Hayes (120); Jason Sadler (126); and Ryan Zoller (160) took third for the Rovers, while Skylar Montie (138) and Tarren Lowell (145) were fourth.

Waterloo's sectional champions were paced by J.J. Diven, who won the 138 title with a 17-2 technical fall over Garrett Bass of Girard.

Also winning championships for the Vikings were Josh Horning, a 17-7 major decision winner over Tyrell Jethrow of Liberty at 152; and Brandon Brenes, who pinned Dimitri Gregory of Crestview in 2:17 at 195.

Waterloo's Henry Bolanz advanced to the district with a third-place finish at 182.

Mogadore's Josh Tompkins took the 126 crown with an 8-5 win over Anthony Renforth of South Range, and Justin Chew captured the 132 title with a pin of the Rovers' Hilliard in 1:19. In addition Gavin Chew (106) and Dan Sentelik (182) both finished fourth for the Wildcats.

Garfield's lone champion was Kevin Stock, who downed Slaughter of Rootstown, 10-7. Also qualifying for the G-Men was Andy Anderson, who took third at 195.

AUSTINTOWN-FITCH DIVISION I SECTIONAL

Kent Roosevelt finished 11th with 32 points and had one district qualifier in Aaron Miller, who finished second at 152.

Miller was pinned by Anthony Collica of Solon in 1:29 of the championship match.

Editor's Note: The Walsh Jesuit Division II Sectional results were not reported to the Record-Courier by press time.

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.